Halı Yıkama Aşamaları

Halı Yıkama Aşamaları

Otomatik Halı Yıkama Makineleri

8 adet disk fırça bulunan otomatik yıkama makinelerinin her fırçası halılara ayrı bir basınç uygulamakta ve her bir fırça birbirine paralel şekil de çalışmaktadır. Örneğin bir ön fırça sağ tarafa doğru dönüyor ise arka tarafta bulunan fırça sol tarafa doğru dönmektedir. Örneğin ön sağ fırça sol tarafa dönmekte ise, arka sağ fırça da sağ tarafa dönmektedir..

Otomatik halı yıkama makineleri bu şekil de dizayn edildiğinden şhaggy halı denilen tüylü halıların bozulmaları tiftiklenmesi ve hatta ince yollukların veya eskimiş olan halıların kenarların da yırtılma ve sökülme görülmektedir..

Bursa halı yıkama olarak öncelikle halılarınızın cinsine göre ayrım yapıyoruz. Yapılan ayrım, yıkama aşamasına geçilmeden evvel halılarınızın korunması amaçlı yapılmaktadır. Ayrıştırılan halılar cinsine göre sıraya alınır ve birer adet şeklin de yıkama makinesine verilir. Yukarı da belirttiğimiz durumlar da olan şhaggy halı, yolluklar veya eskimiş olan halılarınız otomatik makineler de yıkanmaz. Manüel kullanılan tek fırçalı tamamen insan gücüyle alakalı bir basınç uygulamaktadır. Bu sayede halınıza hiç bir şekil de zarar gelmez..

Halı Yıkama işlemleri

Halılarınızın cinsine göre ayırt edildiğin de yumuşaması adına tane şeklin de su haznesine yatırılır. Su haznesi kesinlikle bir havuz sistemi olarak kullanılmamaktadır. Bir çok farklı bölgeden ve farklı insanların halılarını temizlediğimiz için, birbirine karışmış durum da havuz sistemi kullanmayı kendi adımıza kabul etmiyoruz ve asla tavsiye etmiyoruz..

Halılarınızın yumuşama işlemi gerçekleştiğin de otomatik makineye verilerek, 8 disk fırçalı makine de yaklaşık 6-10 dakika aralıkların da işlem görür. Yıkama makineleri kendi özelliği olarak halılara otomatik şampuanlama ve durulama işlemi gerçekleştirir. Bu işlemler gerçekleştikten hemen sonra daha parlak ve leke kusma problemini ortadan kaldırmak adına yine otomatik su ile durulama ve sıkma makinesine gönderilir..

Halı Sıkma ve Durulama Makinesi

Bu durulama işlemi yapılmayan halıların çok kısa süre de lekeleri tekrar aynı yüzeye çıkarması kaçınılmazdır. Durulama işlemi yapılmayan halıların sararmış olduğu bilinmektedir. Özellikle kimyasalı fazla kullanan firmalar tarafından bu su ile durulama işlemi yapılmamaktadır. Kullanılan fazla kimyasal halılarınızı daha parlak göstermekte ancak kullanım ömrünü kısaltmaktadır. Daha parlak olması, halının temiz olduğu anlamına gelmez..

Halı Yıkama ve Kontrol

Yıkanan halıların yıkama esnasın da gözden kaçan veya makinenin temas edemediği bir leke olup olmadığı kontrol edilerek işlem tekrarı gerekiyorsa tekrarlanmaktadır. Bazı lekelerin şampuanla ilk buluşmada sökülmemesi muhtemel olmaktadır. Bu sebeple yıkama ve durulama işleminden sonra halılarınız tekrar kontrol edildikten sonra halı kurutma odasına gönderilir..

Halı Paketleme ve Son işlem

Kurutma odasından kuru ve nem oranı %0 olarak çıkan halıların tekrar kontrol masasına gönderilerek, kalıcı bir leke olup olmadığı kontrol edilerek gerekli leke çıkarıcı veya üzerin de kalan hav’larından arındırılarak hışır naylon poşetler ile paketleme yapılır. Bu işlem yapılırken kontrol masasın da halınızın en boy ölçüleri hesaplanarak m2 fiyatı ile size verilecek olan makbuza yazılır..

Halı Teslimatı

Halılarınız firmamızdan sizlere teslim edilmek üzere yola çıkacağı gün ve saati sizlere telefon mesajı ile bildirilir ve müsait bir zaman dilimin de söz alınır. Sizlerin de uygun olduğu bir vakit aralığın da halılarınızı kapınıza teslim ederiz. Sizlerden halılarınızın poşetlerinden çıkartılıp kontrol edilmesini isteriz. Her fırsatta kendi kalitemizi ve aldığımız ücreti sonuna kadar hak etmek için uğraştığımızı bilmenizi isteriz..

Bursa temizlik firmaları genellikle kalitesini ön plana çıkarabilmiş halı yıkama fabrikaları bu şekil de bir sistem ile çalışmaktadırlar. Son dönemler de çoğalan fason halı yıkama firmaları tarafından sektöre darbe vurma girişimin de bulunan söz de akıllı insanların olması bizleri üzüyor olsa da sizlerin bu konu da tecrübeli olduğunuza inanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir